Közeledõ esemény

  • Nincs esemény.

Öt év…

Valamikor a kétezres évek elején összeült néhány Sződligetért tenni akaró lakótársunk és arról beszélgettek, hogy kellene alakítani valamit, ami szélesebb körben foglalkozna a település környezetével. Nem zöld szervezet létrehozása volt a cél. Egy szűk mag kitalált akciókat, munkafeladatokat (a legjellemzőbb a vasút állomás és környékének takarítása és a környék parlagfű irtása). Kezdett kialakulni egy nagyobb létszámú csoport, amire támaszkodva már azon kezdtünk el gondolkodni, hogy hogyan tudunk bejegyzett szervezetté válni, és milyen név alatt. Végül 2006 májusában 23 fővel kezdeményeztük „Civilek Sződligetért Egyesület„ néven a bírósági bejegyzést, ami 2006. június 26-án TE 4648 számon meg is történt. A minden törvényi szükséglettel megalakult egyesület – vezetőség, ellenőrző bizottság, székhely, pénzkezelő, bankszámla, stb. – az alapszabályzatnak megfelelően egy környezet szerető, tisztelő, és környezetért tenni akaró lelkesedéssel kezdte, és folytatta a munkát. Az évek alatt számtalan alkalommal végeztünk területtakarítást, parlagfű irtást. hol önálló szervezésben, hol önkormányzati szervezésben. Ugyanakkor igyekeztünk más irányban, más feladatokat is keresni, egyáltalán a szervezet fenntartásáról gondoskodni, Pályázatokat készítettünk, amik egyrészt az egyesület önfenntartását biztosították, másrészt nagyobb volumenű takarításoknál nyertes pályázati pénzből fizettük ki a gépes takarításokat végző vállalkozót. Ilyen volt a 2-es út melletti takarítás és a patak híd utáni szemét elszállítás. Azon kívül, hogy takarítottunk virágosítottunk is. Egy tagtársunk több ezer virághagyma adományát osztottuk szét a település intézményeinek illetve ültettük el magunk is. Szintén lakótársunk felajánlása révén ültettünk fákat a település több pontján. Kiemelkedő kezdeményezésünk volt a „Sződligeti Vándor Fakanál” főzőverseny elindítása, szervezése, és mostanra ez egyik, ha nem a legnagyobb sződligeti rendezvényé nőtte ki magát. Ezzel a programunkkal az „Eleven-Tér” pályázaton 2. helyezést értünk el. Bekapcsolódtunk a Duna-stratégia előkészítő konferencia sorozatba – egy konferenciát szerveztünk Sződligeten – várjuk az eredményeket. Magunkra vállaltuk az „Ültess egy fát minden születendő gyermeknek” program szervezését az önkormányzattal közösen. Minden év karácsonya előtt adománygyűjtést szervezünk a sződligeti rászoruló családoknak. Szervezeti életünk fontos része, hogy önmagunkkal is foglalkozzunk. Rendszeres közgyűlések mellett, amik természetesen nem száraz értekezletek, hanem kis vacsorával, borozgatással egybekötött megbeszélések. Kikapcsolódásként többször kirándultunk. Voltunk a Tropikáriumban, a Vácrátóti Botanikus kertben. Csipkeszedő túrát tettünk  királyréti kisvonatozással, és meglátogattuk a Nógrádi várat és környékét. Kirándulást szerveztünk az ócsai nemzetközi hírű madár megfigyelő telepre is. És természetesen nem szabad meg feledkeznünk a hosszú éveken át csak pályázott és vágyálomnak tűnő elképzelésünk jelenlegi állásáról. A sződligeti tanösvény megvalósításának első fázisán túl vagyunk. A pályázaton nyert pénzből megvalósultak a tervek, részben már megvannak az engedélyek, elkészült a vezető füzet. Mi pedig keressük egy újabb pályázat lehetőségét. Egyesületünk igyekszik a sokszínűséget összefogni. Segítjük, és jó a kapcsolatunk az óvodai „Vackor” csoporttal. A baba-mama csoport játszótér alakítási elképzelését és munkáit támogattuk, ott voltunk a munkálatoknál is. Nem hiányoztunk az árvízvédelmi munkálatoknál sem, ha meg kellett a lapátot fogni. Januártól indult egy túrázó csoport szervezése is, amelynek magja az egyesületi tagokból szerveződött. A gyalogos és kerékpáros túrákra várják a jelentkezéseket.
Egyesületünknek jelenleg több mint 50 tagja van.

Fontos hangsúlyozni, hogy sohasem valakik, vagy valami ellen, hanem a Sződliget közösségéért dolgoztunk és dolgozunk. Tisztában vagyunk azzal is, hogy több civil csoportosulás van Sződligeten, akik sokat tettek és tesznek községünk közéletének színesség tétele érdekében és ez így van jól. Manapság sem ördögtől való dolog az összetartozás élményét átélni, mert az boldogít. Legyünk büszkék eredményeinkre! Mi azok vagyunk.

Civilek Sződligetért Egyesület
2133 Sződliget Vörösmarty utca 28
06-27-353-739, 06-20-9120-596
E-mail: info@cisze.hu
http://www.cisze.hu

 

Somogyi István
Egyesületi Elnök

Kemenes Lajos                                                                                                                       Papp István
Elnökségi tag                                                                                                                          Elnökségi tag

Share Button