Túrázó barátainkkal ismét egy nagyot gondolva, és Dinka Péter túravezetőnk jóvoltából megszervezésre is került a Nógrád megyei palóc túra.
Terveink szerint a Sződliget – Balassagyarmat útvonalat gépkocsival tettük meg. Gyarmatról indult a mintegy 70 kilométeresre kerékpáros túra. Reggel 7 órakor indultunk és este 7-re terveztük az érkezést. Sajnos kevesebben indultunk a túrára a tervezettnél, de kis csapat is lehet erős jelszóval, vágtunk neki a távnak.
Balassagyarmatról indultunk. Az útvonaltervünk szerint jártuk végig a településeket. Tehát Balassagyarmat – Csesztve – Bakópuszta – Szügy – Mohora – Nógrádmarcali (csak érintettük) – Csitár – Nógrádgárdony – Iliny – Tabi víztározó – Varsány – Szécsény —Balassagyarmat. Ezen települések között bizony volt olyan, ahol eddig nemhogy nem jártunk, de még a nevét sem hallottuk. De a túra végén elmondtuk jól döntöttünk, hogy megismertük ezeket a településeket (ha nem is teljesen).ű
Csak néhány adat:
Csesztve: lakóinak száma 352 fő. Itt élt Madách Imre 1845 és 1853 között. Természetesen a Madách múzeumot meglátogattuk.
De vizet vételeztünk a török kori forrásból is.
Szügy: lakóinak száma 1573 fő. Minden lakóingatlan árammal, vezetékes vízzel, csatornával, vezetékes gázzal ellátott. Teljes a telefonhálózat és a kábel TV kiépítettség.
Mohora: lakóinak száma 1050 fő. Jelentős látnivalók vannak a településen. Mauks kúria (Mikszáth Kálmán felesége) a Tolnay ház, a Vay kastély. Mi természetesen a legtöbb időt a Tolnay háznál töltöttük, ahol nemzetünk nagy színésznőjének a kétszeres Kossuth Díjas Tolnay Klárinak a kiállítását néztük meg.
Csitár: lakóinak száma 394 fő. Nevezetessége a Majláth kastély, ami ma szanatórium.
Iliny: lakóinak száma 173 fő.
Varsány: lakóinak száma 1800 fő. Igazi palóc település, rendezett tiszta. Nevezetes a katolikus templom, és a falumúzeum.
Szécsény: lakóinak száma 6400 fő. Igazi kisváros, nyüzsgő élettel, rendezett, tiszta területekkel, és rengeteg látnivalóval. Sajnos, amiért felkerestük azt nem tudtuk megnézni, mert éppen oda érkezésünkkor telt le a látogatási idő. Majd legközelebb megnézzük a múzeumot is.
Őrhalom: lakóinak száma 1170 fő. 1327-től lakott terület.
Igyekeztem összefoglalni a látottakat, persze munkákat is láttunk. A határban kint főleg Csesztve és Mohora köznyékén folyik a burgonya felszedése, a siló kukorica betakarítása.
És találtunk olyan sárgálló, vöröslő terményű területeket, amiről magunk között barkóbáztunk vajon ez milyen növény lehet? Mi a neve és miért termelik?
Mustár, cirok, génkezelt kukorica és ehhez hasonló nevek hangzottak el. Nem tudtuk eldönteni ezért mintát vettünk és itthon megfejtettük a titkot: a nevezett növény neve cukorcirok, vagy édes cirok (cukorcirok.hu).
A túráról készült fotók a galériában megnézhetők
Papp István